СОБОР ПРЕПОДОБНЫХ ОПТИНСКИХ СТАРЦЕВ.

Дары духовного делания раскрылись и приумножились в Оптиной пустыни - дар духовничества и наставления, дар врачевания душ и исцеления, дар прозорливости и дар пророчества. Все эти дары присутствовали в служении оптинских подвижников: духовничество первых старцев, пророчество живших накануне великих испытаний, исповедничество и мученичество в эпоху гонений на Русскую Православную Церковь.

Преподобные и Богоносные отцы наши, старцы Оптинские, молите Бога о нас!

Молитва преподобным отцем и старцем, в Оптиной пустыни просиявшим

О божественный сонме преподобных отец, богоноснии старцы Оптинстии, ангельским житием на земли просиявшии и в небеснем граде прославленнии!

Вемы, яко во дни земнаго служения вашего никтоже тощь и неутешен от вас отъиде, но всем вся бысте: болящим — целителие, сомнящимся — утверждение, печальным — утешителие: яко благодать исцеления, прозрения, немощных душ врачевания обильна в вас явися. Но и ныне всем нам есть предстателие и о страждущем Отечестве нашем приснии пред Престолом Божиим печальницы, вам бо дадеся еже за ны молитися. Призрите убо от горния славы и видите стадо ваше, еже пасли есте на пажити учения Христова, яко смятено есть и повержено и от волков душетленных расхищаемо: посетите нас немощных и безпомощных благосердием вашим, заблуждшия взыщите, расточенныя соберите, прельщенныя обратите и совокупите Святей Соборней и Апостольстей Церкви: юность вразумите, старость поддержите, супружества в мире и единомыслии соблюдите, яже во иночестем житии оградите от всех навет вражиих.

Услышите нас, душ божественнии врачеве, и наставите нас на путь покаяния, да последующе словесем вашим, возложим себе и весь живот наш в руце превеликаго милосердия Божия, да руководит воля Его нашими мысльми и чувствы во всех делех и словесех наших.

Прострите нам руку помощи, отцы всеблаженнии, и научите нас молитися, веровати, уповати, терпети, прощати и любити: да тако в заповедех Господних присно ходяще сподобимся ходатайством вашим вечныя радости Царствия Небеснаго, идеже вкупе с вами прославим Бога, дивнаго во святых Своих, Отца и Сына и Святаго Духа во веки. Аминь.